... امروز: سه شنبه - 03 خرداد - 1401
بین‌الملل 12 فروردین 1401 - ۰۸:۰۴ زمان تقریبی مطالعه: 2 دقیقه
کپی شد!
0

عطوان: رویای صهیونیسم رو به پایان است اسرائیل به اشتباه تصور می‌کرد ملت‌های عرب مانند حاکمان عرب هستند و هیچ کرامت، ملی گرایی و عزت نفسی ندارند و شاهد رفتن شماری از مقامات عرب به اسرائیل بودیم که چطور دست به دامن این رژیم شدند تا از آن‌ها حفاظت کند.

وی گفت : جوانان فلسطینی سه عملیات بزرگ را در بئرالسبع، الخضیره و تل آویو اجرا کردند. اسرائیلی‌ها به صورت غیرعادی احساس وحشت و نگرانی می‌کنند، مانند شرایطی که در زمان نبرد شمشیر قدس وجود داشت. عده‌ای از اسرائیلی‌ها از لزوم رفتن از این سرزمین سخن می‌گویند، زیرا دیگر فلسطین را برای خودشان امن نمی‌دانند.

عطوان تصریح کرد : در زمان شلیک موشک ها، اسرائیلی‌ها به پناهگاه می‌رفتند و کسی کشته نمی‌شد، اما امروز یازده اسرائیلی که بیشتر آن‌ها از نظامیان این رژیم بودند، کشته شدند. دسترسی فلسطینی‌ها به سلاح باعث وحشت اسرائیلی‌ها شده است. اگر می‌خواهند شهرک نشینان را مسلح کنند، باید فلسطینی‌ها هم مسلح شوند. اگر اسرائیل امنیت و ثبات را از دست بدهد، به خدا سوگند هیچ یک از آن‌ها در سرزمین فلسطین باقی نخواهند ماند.

سردبیر روزنامه اینترنتی رای الیوم افزود: اسرائیلی‌ها تصور می‌کردند ارتش قوی دارند که از آن‌ها حفاظت می‌کند و جنگنده‌های اف ۱۵ و اف ۱۶ و اف ۳۵ حامی آنهاست، اما امروز شاهد آن هستند که این جنگنده‌ها هیچ سودی به حالشان ندارد و ارتش اسرائیل هم نمی‌تواند کاری برای آن‌ها انجام دهد. این شرایط باعث فرار شهرک نشینان می‌شود و به نظر من، رؤیای صهیونیسم در حال نزدیک شدن به پایان خودش است.

عطوان افزود: سفر وزرای امور خارجه عرب به النقب، ننگ آور بود. ۲۹ سال است که محمود عباس بر مذاکره با اسرائیل اصرار دارد. اسرائیلی‌ها با دیدن محمود عباس تصور کردند همه فلسطینی‌ها تسلیم شده اند، اما این ملت قوی است.

وی گفت : مشارکت دو نفر از فلسطینی‌های ساکن مناطق سال ۱۹۴۸ در عملیات اخیر، بیانگر خشم و انقلاب فلسطینی‌ها و مقدمه انتفاضه مسلحانه است.

عطوان خاطر نشان کرد: در زمان جنگ غزه بیش از ۷۰۰ کودک فلسطینی کشته شدند. اسرائیلی‌ها خانه‌ها را بر روی سر خانواده‌ها خراب می‌کردند. ضیاء حمارشه جوان فلسطینی تفنگ ام ۱۶ در دست داشت و اگر می‌خواست می‌توانست ده‌ها غیرنظامی اسرائیلی را به قتل برساند، اما او به زنان می‌گفت که از محل عملیات دور شوند و چنین کاری انجام نداد. دو فلسطینی هم که عملیات مشترک اجرا کردند می‌توانستند ده‌ها غیرنظامی اسرائیلی را به قتل برسانند. اما آن‌ها می‌خواستند بگویند که مانند باندهای صهیونیسم، حیوان وحشی و قاتل نیستند، بلکه مردانی هستند که برای تحقق هدف عادلانه می‌جنگند. ما سرزمین اشغال شده‌ای داریم که می‌خواهیم آن را آزاد کنیم. وحدت فلسطینی باید خواست همه گروه‌های فلسطینی باشد.

عطوان گفت :  هیچ اختلافی بین قهرمانان فلسطینی که سه عملیات اخیر را اجرا کردند، مشاهده نمی‌شود و همه آن‌ها بر سر مقاومت، وحدت داشتند. اختلاف بین گروه‌های مبارز فلسطینی با تشکیلات خودگردانی است که با اشغالگران دسیسه چینی می‌کند و در توطئه علیه ملت فلسطین دست دارد و محمود عباس این قبیل عملیات را محکوم می‌کند.

اختلاف بین مبارزان فلسطینی و گروه‌های مقاومت نیست. تشکیلات خودگردان در طرح آمریکا برای ایجاد اختلاف بین فلسطینی‌ها مشارکت کرد. درباره آشتی بین فلسطینی‌ها سخن می‌گویند، در حالی که نمی‌توان با کسی که پس از شکست توافقنامه‌های اسلو و پس از شکست راهکار تشکیل دو کشور، عملیات‌های فلسطینی‌ها را محکوم می‌کند، آشتی کرد.‌

ای محمود عباس! نفتالی بنت نخست وزیر اسرائیل حتی حاضر نیست با تو سر یک میز بنشیند. نقش تو برای اسرائیل در درجه اول امنیتی و نه سیاسی است. تو هیچ ارزش سیاسی نداری. زمانی که مسئله درباره مقاومت باشد، فلسطینی‌ها در مناطق سال ۱۹۴۸، کرانه باختری و نوار غزه و خارج فلسطین، هیچ اختلافی با یکدیگر ندارند و همه ملت فلسطین در پشت سر مقاومت، متحد است. دودستگی بین فلسطینی‌ها بر سر توافقنامه اسلو و فجایعی است که این توافقنامه از سال ۱۹۹۳ تا امروز ایجاد کرده است.
عبدالباری عطوان گفت: فلسطینی‌های ساکن مناطق سال ۱۹۴۸ بر حفظ سرزمین فلسطین تاکید دارند و با برنامه‌های اسرائیلی‌ها با هر شیوه‌ای که می‌توانند مقابله می‌کنند. اما باید به جنبش‌های حماس و جهاد اسلامی احترام گذاشت. زمانی که بهاء ابوالعطا یکی از فرماندهان میدانی جهاد اسلامی ترور شد، این جنبش پاسخ قهرمانانه و شجاعانه‌ای داد و بیش از ۴۰۰ فروند موشک در آن زمان شلیک کرد و بنیامین نتانیاهو از یک تجمع تبلیغاتی مانند موش فرار کرد.

زمانی که مسجد الاقصی هدف یورش شهرک نشینان قرار گرفت، محمد الضیف و یحیی السنوار بیش از ۴۲۰۰ فروند موشک شلیک کردند و توانستند اسرائیل را از همه جهان جدا کنند. شش میلیون اسرائیلی برای نجات جان خودشان، به پناهگاه‌ها رفتند. مقاومت کاملا مشروع است. در شرایطی که اسرائیلی‌ها ۸۰۰ هزار شهرک نشین را در کرانه باختری پس از توافقنامه اسلو اسکان داده اند، چه کاری می‌توان انجام داد؟ شهرک نشینان به مسجد الاقصی یورش می‌برند و فلسطینی‌ها را به بهانه همراه داشتن چاقو در خیابان‌ها می‌کشند. ملت فلسطین به دنبال مردن نیست و می‌خواهد زندگی کند و به حقوق خودش برسد.

فلسطینی‌ها توافقنامه‌هایی را امضا کردند که خواهان اجرای آن‌ها هستند، اما زمانی که دشمن اجرای توافقنامه‌ها را رد می‌کند، راهی جز مقاومت و دفاع از کرامت، ناموس و مقدسات خودشان ندارند. مقاومت حق مشروع ملت فلسطین است. با توافقنامه‌های اسلو ما را فریب دادند. ما را با تشکیلات خودگردان که هیچ دستاوردی نداشته است، فریب دادند.

23311منبع

مطالب مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مخبرنیوز می‌خواهیم اعلان‌هایی را برای آخرین اخبار به شما نشان دهیم.
رد کردن
اجازه دادن به اعلان ها